Buradasınız | Ürünlerimiz | Değerli Taşlar

Diller |  title

Akik (Agat, achat)

     Akik doğada çok farklı renklerde bulunan, oldukça fazla çeşitliliğe sahip bir taştır. Agat diğer adıyla akik olarak bilinen taşlar, kırmızı, gri, beyaz, mavi, kahverengi ve yeşil karışımı renklerdedir. Akik, ‘Yemen Taşı’, ‘Ölümsüz Taş’ isimleriyle anılmaktadır. Akik taşı, ilk çağlardan buyana, süs eşyası, mücevher ve dekoratif olarak olumsuz enerjilere karşı koruyucu etmen olarak kullanılır.Akik serttir ve renkli kısımları ışığı geçirgen saydan yada yarı saydam bir yapıya sahiptir. İsmini Sicilya’da bulunan Achates Nehri’nden almıştır.

     Akik genel olarak güçlü bir iyileştiricidir. Bir çeşit terapi aracı olarak kullanılabilir. Taşın bünyesinde bulunan çeşitli mineraller, farklı hususlarda şifa kaynağı olabilmektedir. Ancak bedene temas etmesi ve güneş enerjisi başta olmak üzere doğadaki enerjinin taştan geçerek bedene ulaşabilmesi gerekmektedir. Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır. İşadamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cep, yüzük v.b) taşımaları faydalı olacaktır. Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.

Taş : Akik Taşı

Sertlik Derecesi : 7

Kimyasal Yapısı : SiO2

Özgül Ağırlığı : 2,57 – 2,64

Burçlar : Koç, Boğa, İkizler, Aslan, Başak, Yay

 

Devamı...

Ametist

     Mitolojide sarhoş etmeyen anlamına gelen Ametist, enerji, mutluluk, huzur ve canlılık verir. Enerji yüklü bir taş olduğu için çoğu insan üzerinde canlandırıcı bir etki yapar.

     Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir kristaldir. Yaydığı enerji her zaman size fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle negatif yüklü bir ortamda bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alacağınızdan emin olabilirsiniz.

     Etki bakımından en güçlü taşlardan biri olan Ametist, kuvars taşının mor renkli olan türüdür. Liladan koyu mor rengine kadar değişik renkleri vardır. Mor rengini demir madeninden alır ve bir silisyum dioksit bileşimidir. Pembe Kuvars ile kullanılması tavsiye edilmektedir.

Taş : Ametist Taşı

Sertlik Derecesi : 7

Kimyasal Yapısı : SiO2 ve Fe,Mn,Ti

Özgül Ağırlığı : 2,69

Burçlar : Koç, Yay, Kova, Balık

 

Devamı...

Lapis Lazuli

     Lapis lazuli en eski çağlardan bu yana takı ve süs eşyası olarak kullanılmıştır. Daha çok Antik Mısır ve Firavunlar döneminde kullanılmış olan Lapis Lazuli genellikle koyu mavi – lacivert renktedir. Açıktan koyuya mavi tonlarını alır ancak sadece mavi renkte bulunur. Üzerinde sarı metalik renkte piritler bulunur. Bu piritler sadece başka bir taştır. Altın parçaçıkları değildir.

     Doğada saf halde bulunmayan bir taş olmasına karşın Lapis Lazuli çok değerlidir. Birkaç mineralin birleşmesiyle oluşur ve mavi rengini bu minerallerden alır. Ancak kendisi bir mineral değil kayadır. Üzerinde sarı pirit ışıltısı olan lapis lazuli taşları diğerlerinden daha değerlidir. Bazı lapislerde beyaz kalsit damarları bulunur bu da lapis değerini azaltmaktadır. Genelde koyu mavi – lacivert rengiyle tanıdığımız lapis, hidroklorik asit ile karşılaştığında H2S gazı verir. Taştaki pirit varlığı çoğu zaman doğal lapis lazuliyi birçok lapis imitasyonundan ayırmak için önemlidir.

Taş : Lapis Lazuli Taşı

Sertlik Derecesi : 5 - 6

Kimyasal Yapısı : (Na,CA) 8 (AlSiO4) 6 (SO4,S,Cl) 2

Özgül Ağırlığı : 2,4 – 2,9

Burçlar : Boğa, Terazi, Yay, Kova

 

Devamı...

Safir

     Safir taşının diğer adları: Sapphire, Gökyakut, Kader taşı Yıldız taşı. Alt türleri, Yıldız safir (Bunların içinde altı uçlu yıldız parıltısı vardır.), Kedi gözü safir, Hayal safir… Rengi, Asıl rengi Gece Mavisi dir. Ancak kırmızı hariç diğer renklerde de olabilir. (Renksiz, Gri, Kahverengi, Yeşil,Pembe gibi) Çizgi rengi, Beyaz Parlaklığı Elmas gibi serttir camsı parıltılıdır. Görünümü Saydam veya Yarı saydamdır. Sembolü olduğu hususlar, Aşk, Sadakat,Güvenilirlik,Özlem,…

     Sert, dayanıklı, kıvılcıma benzeyen ışıltılıdır. Diğer taşlardan da bu ışıltısıyla ve aydınlık görüntüsüyle ayrılır. Düz kesimlileri ışığa karşı tutulduğunda içindeki üç ışınlı ve altı uçlu tek yıldızı görmek mümkün olur. Bu yüzden de “ Yıldız taşı” da denilmektedir. Değerli taşlar arasında en kıymetlilerindendir. Elmastan sonra en sert taştır ve şiddetli ısılara dahi dayanıklıdır.Bünyesinde bulunan farklı oranlarda ki Alüminyum, Demir, Titanyum ve Krom madenleri taşa değişik renkler verir. Safirlerin en değerli olanları Hindistan’dan çıkmaktadır. New York Dağal Tarih Müzesi’nde bulunan “Hindistan Yıldızı” ile Washington DC’de bulunan “Asya Yıldızı” dünyanın en büyük safirleridir. Safir için genel olarak kabul edilen renk mavidir.Bu haliyle gündüz vakti gökyüzü sembolü olarak kabul edilir. Mavi, gri ve yeşilimsi mavi görünümüyle değişik tonlardaki bulutların gökyüzüyle bütünleşmiş haline benzer.Bu nedenle “Gök Yakut” yada “Göklerin Taşı” olarak da adlandırılır. Renk bakımından, az da olsa benzerlik gösteren lacivert renkli Lapis Lazulinin aksine saydam veya yarı saydamdır.

Taş : Safir Taşı

Sertlik Derecesi : 9

Kimyasal Yapısı : Al2O3 + Fe, Ti, Cr, Si

Özgül Ağırlığı : 4

Burçlar : Balık

 

Devamı...

Turkuaz (Firuze)

     Turkuaz diğer adıyla Firuze, saydam olmayan (opak) mavi-yeşil renkte bir taştır. Antik Mısır çağından buyana mücevher yapımında kullanılmaktadır. Etkisi bakımından çok değerlidir ancak günümüzde sentetik turkuazlar üretildiğinden önemini kaybetmeye başlamıştır. Uzmanlar bile gerçek Turkuazları sunilerinden ayrıt etmekte zorlanmaktadırlar. Turkuaz taşı çok değerli ve pahalı bir taştır buyüzden piyasada sahtesi çok fazladır. Turkuazın nazara karşı koruduğuna inanılmaktadır. Takı olarak bayanların en fazla kullandığı taşlar arasındadır. Özellikle kemer tokası olarak kullanıldığında sindirim sistemine faydalıdır. Turkuaz gümüş ile kullanıldığında dengeyi arttırır. Turkuaz taşı aynı zamanda barışı simgeler.

     Firuze gök mavisi ile yeşil renk arasındaki bütün renk tonlarında olabilir. Bazılarında altın damarınada rastlanmaktadır. Kullanan kişiye dinginlik ve huzur verir, kaygıları yok eder. Turkuaz aynı zamanda bedeni kuvvetlendirir. Kullanan kişiye mutluluk verir.

Taş : Turkuaz (Firuze) Taşı

Sertlik Derecesi : 5 - 6

Kimyasal Yapısı : CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8·4 H2O

Özgül Ağırlığı : 2,7

Burçlar : Boğa, Yay.

 

Devamı...

Yakut (Ruby, Rubin)

     Güzellik ve estetik bakımından en değerli taşlardan biri olan yakut, Hindistan’da taşların efendisi olarak bilinir. Elmastan sonra en değerli ve en sert taştır. Yakutun sertliği 9.0 , erime noktası 2050 °C ‘dir. Kırmızının çeşitli tonlarında, kırmızıdan kahverengiye ya da pembeden eflatuna doğru giden bir renk yelpazesine sahiptir. Yakuta kırmızı rengini veren ise içindeki krom elementidir.

     Yakut, ilk lazer yapımında kullanılmıştır. Sanılanın aksine, yakutla lazer yapımı çok kolay olmamıştır. Zorluğun başlıca sebebi yakutun üç enerji seviyesine sahip olmasıdır. Doğal halinde gösterişsiz bir taştır ancak kesildiği zaman elmas kadar göz alıcı olabilmektedir. Yakut kişilere özgürlük duygusu verip, canlanma etkisi verir. Cesaret, liderlik, mutluluk gibi duyguların dışa vurulmasını sağlar. Yakut taşının koç, yengeç, aslan, akrep, yay ve oğlak burçlarının taşı olduğu bilinir. Yakut taşı kan dolaşımını pozitif yönde canlandırır. Taşıyan kişiye cesaret ve öz güven duygusu verir. Kırmızı rengi içindeki enerjiyi taşıyan kişiye yansıtır. Yakut taşı yüzük, kolye, bileklik ve gerdanlık gibi takılarda değerli taşlar olarak kullanılır. Mücevher severlerin en çok değer verdikleri taşlar arasında yerini alır. Kırmızının tonlarını barındıran harika bir renk yelpazesi yansıtır. Kırmızı renginin verdiği enerjiyle vücut direncini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini bilinir. Yakut taşı şifalı taşlar arasından çok sevilen ve tercih edilen taşlardandır.

Taş : Yakut (Ruby, Rubin) Taşı

Sertlik Derecesi : 9

Kimyasal Yapısı : Al2O3

Özgül Ağırlığı : 3,9 - 4,1

Burçlar : Koç, Yengeç, Aslan, Oğlak

 

Devamı...

Zümrüt

     Mitolojinin ve efsanelerin taşı Zümrüt, dünyanın en değerli taşlarından birisidir.Renginin yeşil olması sebebi ile yağmur yağdırdığına inanılırdı. Zümrüt yüzyıllardır mücevher olarak kullanılmaktadır. Tarihi Mısır’daki zümrüt madenlerine M.Ö. 1650 yılına kadar uzanır. Zümrüt geleneksel olarak Mayıs ayının doğum taşı olarak kabul edilmiştir.İkizler ve yengeç burcunun taşı olarak da kabul edilir. Ayrıca bazı kültürlerde zümrüt 55. evlilik yıl dönümü için geleneksel bir hediye olarak bilinir. Beril madeninin bir türü olan Zümrüt kusursuz bir taştır. Diğer kıymetli taşlara nazaran daha yumuşak huyludur. Diğer taşlar gibi çok fazla parlamaz. Rengi göz alıcıdır ve çok etkileyici bir taştır. Yeşil ve saydam olan bu değerli taş çok değerli mücevherdir. Işığı kırma ve yayma gücü çok yüksek olmayan zümrüt, diğer değerli taşlara oranla fazla parlamaz. İngiltere kraliyet mücevherleri de dahil, en kaliteli zümrütler Kolombiya’dan ihraç edilmektedir.

     Zümrütler damarlar içinde kalsit ve pirit ile beraber oluşmuştur. Saf zümrütler çok nadir bulunmaktadır. Zümrüt kristalleri genellikle başka mineraller ve küçük lekeler içerir. Zümrütte aynı elmas gibi birçok kesim çeşidine sahiptir. Zümrüt’ün bakımı da önemlidir. Belirli aralıklarla rengini geri kazanması ve pürüzsüz yüzeyini geri kazanması için yağlanması gerekmektedir. Çatlak ve kırık olmayanlara çok ender rastlanıldığı için çok fazla değerlidir. Zümrüt bereket ve neşe getirir.

Taş : Zümrüt Taşı

Sertlik Derecesi : 8

Kimyasal Yapısı : Be3 (Al,Cr) 2Si6O18

Özgül Ağırlığı : 7,5 - 8

Burçlar : İkizler, Yengeç

 

Devamı...

Copyright © 2011 - GALATA Quality

Web Design By -- GALATA Quality